• folia stretch w ogrodnictwie i rolnictwie

    Folia stretch w ogrodnictwie i rolnictwie

    • Tunele Foliowe
    • Blog
    • 20 lipca 2016

    Zastosowanie folii stretch w ogrodzie

    Zastosowanie w ogrodzie i rolnictwie folii stretch bywa nieocenione. Od pewnego momentu wprowadza się ją z powodzeniem do tego sektora gospodarki jako zastępstwo innych folii ogrodniczych czy rolniczych. Może swobodnie posłużyć jako element okrywający korpus tunelu. Dzięki jej zastosowaniu w szybki sposób wyhodujemy upragnione rośliny, przyspieszymy ich wzrost. Ponadto folia będzie stanowiła swego rodzaju zabezpieczenie przed szkodliwą działalnością innych czynników atmosferycznych niż słońce. Sposób ten już od jakiegoś czasu zyskuje na uznaniu na zachodzie Europy (w Hiszpanii i Włoszech), a w Polsce dopiero czeka na swoją kulminację.

    Co odróżnia folię stretch od typowej folii ogrodniczej?

    folia stretch w ogrodnictwie i rolnictwiePodobnie jak folia ogrodnicza, transparentny stretch przepuszcza światło słoneczne wraz z promieniami UV, a co za tym idzie – podwyższa też temperaturę wewnątrz tunelu. Jest to niebywała zaleta, jednak produkowane są również folie rozciągliwe, których poszczególne warstwy posiadają właściwości termoizolacyjne. Czynnik ten jest bardzo pomocny w nocy, pomaga on bowiem w utrzymaniu stałej temperatury w tunelu, a nawet wyższej niż otoczenia.

    Inne możliwości zastosowania folii w ogrodnictwie i rolnictwie:

    A. Owijanie folią kiszonki lub paszy dla zwierząt. Folią kiszonkarską okrywać można m.in. jeszcze zielone rośliny, a także pełne silosy z kiszonką. Stosuje się również folię do sianokiszonek ze stabilizatorem UV, w tym celu wykorzystuje się maszyny do belowania.
    B. Ochrona małych roślin ozdobnych, krzewów i drzew w szkółkach.
    C. Ochrona przeciwmgielna. Niektórzy spośród producentów udostępniają folię dającą efekt “antyfoggingu” (przeciwmgielny), polegający na skraplaniu się cząsteczek pary wodnej na ścianach tunelu zamiast na roślinach. Zastosowany tu środek wspomaga recyrkulację wody w tunelu, a także zmniejsza wykorzystanie energii do ogrzania szklarni czy namiotu.
    D. Ciemna, czarna folia służyć może do cieniowania roślin ozdobnych. Stosowana w odpowiedni sposób korzystnie sprawdza się w procesie regulacji okresu wegetacji. Osoby uprawiające chryzantemy bardzo chętnie obierają ten sposób wydłużania okresu nocy – w łatwy i szybki sposób pokrywają tunele dodatkową powłoką stretchu i równie prosto się jej pozbywają.
    E. Wykorzystanie dwukolorowej folii (czarno-białej; biała strona odbija promienie słoneczne) w produkcji grzybów – pieczarek czy boczniaków, a nawet grzybów shitake (twardników japońskich) w polskich warunkach.
    F. Szybki montaż mini-szklarenek (kiełkownic) balkonowych lub tarasowych. Polecany szczególnie w procesie kiełkowania.

    Podsumowanie

    Mnogość możliwych zastosowań folii stretch w sektorze rolnym i ogrodniczym wróży temu surowcowi świetlana przyszłość. Polecają go osoby szczególnie ceniące perfekcję, dbałość o ekologię, a także wydajność. Warto zastosować ten materiał, by cieszyć się wysokimi dochodami z uprawy oraz świetną jakością wyhodowanych warzyw i owoców.

    Chcesz zamówić folię stretch ręczną, maszynową lub jumbo? Sprawdź ofertę Zakładu Produkcji Folii “Efekt Plus” oraz skontaktuj się z producentem w celu uzgodnienia szczegółów współpracy. Zapraszamy na stronę www.folia-stretch.pl