• kiedy montować tunel foliowy

  Kiedy montować tunel foliowy?

  • Tunele Foliowe
  • Blog
  • 9 lutego 2016

  Kiedy montować tunel foliowy?

  Zastanawiasz się kiedy jest najlepszy czas na postawienie tunelu foliowego na swojej działce? Możesz zarówno zdecydować się na tunele foliowe całoroczne, jak również na tunel foliowy, który będziesz musiał wymieniać przynajmniej raz na kilka lat. W pierwszym przypadku najlepiej wybrać szklarnie ogrodowe, których konstrukcja jest bardziej stabilna a jednocześnie bardziej trwała i odporna na korozje. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest montaż tunelu foliowego o konstrukcji z PCV, która nie wymaga częstej konserwacji ze strony działkowca, a ponadto jest łatwa w montażu ze względu na swoją lekką wagę. Tunele foliowe całoroczne, jak sama nazwa wskazuje, mogą przetrwać przez cały rok, ale jeśli chodzi o zwykłe namioty do uprawy roślin to zapewne nie raz zastanawiałeś się kiedy montować tunel foliowy, czyli o jakiej porze roku?

  kiedy montować tunel foliowyNie ma to większego znaczenia w przypadku tuneli foliowych, chociaż najlepszy okres to początek wiosny, kiedy to sadzone są pierwsze rośliny również poza szklarniami. Sama konstrukcja tuneli foliowych jest dość znacząca szczególnie wtedy kiedy wybieramy to czy tunel foliowy ma stać na naszym ogrodzie przez cały rok czy tylko przez jeden sezon, chociaż nie oznacza to, że cała konstrukcja po sezonie jest rozbierana, a jedynie folia powinna być ściągnięta, a po zimie warto zainwestować w nową.

  Rodzaje tuneli foliowych są przede wszystkim kategoryzowane pod kątem materiału, z którego wykonana jest właśnie konstrukcja. Kwestia wyboru odpowiedniego namiotu do uprawy roślin zależy od potrzeb działkowca, ale kwestia tego kiedy montować tunel foliowy pozostaje w każdym przypadku taka sama.

  Tunele ogrodnicze – montaż

  Kwestia usytuowania tunelu foliowego jest bardzo istotna i wpływać może na wzrost naszych upraw. Tunel foliowy najlepiej zatem umieścić jednocześnie w miejscu nasłonecznionych, ale chronionym przed silnym wiatrem na przykład rzędem drzew (tuj). Dobrze jest również jeśli działka jest lekko pochylona w stronę południową, ale nie na tyle aby podczas podlewania wypłukiwane były z ziemi wszystkie wartościowe elementy. Takie namioty do uprawy roślin dobrze jest również ustawić dłuższym bokiem w osi północ-południe. Sadzenie roślin w tunelach foliowych również ma znaczenie, gdyż odpowiednia odległość między sadzonkami może zdecydowanie poprawić jakość upraw, ale również odległość roślin od ścian namiotu ma znacznie. Tak też rośliny niskie powinniśmy sadzić około 15 cm od ściany, a wyższe już nawet do 30 cm. W każdym razie tunele foliowe dla działkowców doskonale sprawdzą się tak na małej działce jak i na sporych rozmiarów terenie. Warto również przemyśleć kwestie nawodnienia roślin i innych elementów, w których pomogą różnego rodzaju akcesoria i urządzenia.