• uprawa truskawek w rynnach

  Uprawa truskawek w rynnach

  • Tunele Foliowe
  • Blog
  • 28 czerwca 2016

  Uprawa truskawek w rynnach

  Truskawki to rośliny jednoroczne, ale owocujące nawet cztery razy w ciągu roku. Odpowiednie dbanie o nie wydłuża czas uprawy, dlatego tak wielu rolników korzysta z takich rozwiązań jak chociażby szklarnie ogrodowe (inaczej tunel foliowy). Ostatnimi czasy jednak tunele foliowe ogrodnicze zostały przesunięte na drugi plan, gdyż na polski rynek weszły daszki uprawowe. Wykonane są one również ze specjalnej folii, ale cała konstrukcja nie jest zamknięta bocznymi ścianami tylko sam daszek wsparty jest na aluminiowych rurkach. Najważniejsze jest jednak to, co pod takim daszkiem się znajduje.

  uprawa truskawek w rynnachUprawa truskawek pod daszkiem uprawowym nie jest prowadzona w glebie, a na specjalnych metalowych rynnach taśmowych, które profesjonalnie nazywane są podłożem inertnym. Takie rynny metalowe nie są wyłożone ziemią, a perlitem, czyli drobnymi kamyczkami ze skał pochodzenia wulkanicznego, które idealnie nadają się do uprawy roślin tego typu. Po zasadzeniu truskawek w rynnie metalowej i odpowiednim nawadnianiu już po tygodniu następuje znaczny ich wzrost. Sama uprawa wymaga jednak większego zaangażowania i samo podlewanie musi być częstsze niż w przypadku upraw gruntowych, ale inne argumenty przemawiają za tym, że uprawa truskawek w rynnach jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim zbiory są dużo wygodniejsze, a truskawki po zerwaniu są czyste i można je jeść od razu.

  Daszki uprawowe a tradycyjne tunele foliowe

  Tunele foliowe często nie są odpowiednio przygotowane pod konkretną uprawę, stąd wynika wiele problemów jak chociażby brak odpowiedniego wietrzenia, co powoduje częste choroby szczególnie grzybicze. Dodatkowym problemem mogą być także wysokie temperatury występujące okresowo, a więc konieczność wentylacji szklarni, co w przypadku instalacji daszków uprawowych nie ma miejsca. Tunele foliowe całoroczne “lubią” się także załamywać pod ciężarem śniegu, co dodatkowo zwiększa koszty wymiany folii, dlatego zastosowanie daszków uprawowych do dobra inwestycja.

  Zastosowanie rynny metalowej w rolnictwie

  Dobre rynny to przede wszystkim, które są wykonane z najwyższej jakości materiałów, aby móc spełniać swoje funkcje na najwyższym poziomie. Rynny metalowe, czy rynny powlekane idealnie nadają się zatem w rolnictwie między innymi właśnie do uprawy truskawek. Producent systemów rynien ciągłych oferuje nie tylko różnego rodzaju rynny ciągłe, ale także elementy dodatkowe jak chociażby specjalne siatki na rynny, zabezpieczające przed ewentualnymi zanieczyszczeniami, chroniąc tym samym odpływającą wodą, która nadaje się do innych celów, bez konieczności jej wcześniejszego oczyszczania. Rynny uprawowe to zdecydowany hit w rolnictwie i chociaż w Polsce dopiero się zaczyna pojawiać, to bardzo prawdopodobne jest że moda ta przypadnie do gustu większej liczbie współczesnych rolników.

  Znani producenci tanich rynien do uprawy truskawek i innych rynien rolniczych:

  Jednym z producentów produkujących rynny metalowe z możliwością dostosowania do uprawy truskawek lub innych upraw tego typu jest renomowana firma Rynni (rynni.pl), której głównym segmentem działalności jest produkcja rynien metalowych na budynki jednorodzinne i przemysłowe.

  Osoby, które skorzystały z wyżej opisanych możliwości i prowadzą czynną uprawę roślin w rynnach w Polsce:

  • Anna i Jerzy Malinowscy z Unikowa w gminie Pińczów;
  • Simon Suiker z Holandii obecnie mieszkający w Goszczanowcu;
  • Agnieszka Malcherek ze Śmigla;
  • inni.