• uprawa warzyw w tunelu foliowym

  Uprawa warzyw w tunelu foliowym

  • Tunele Foliowe
  • Blog
  • 8 marca 2016

  Uprawa warzyw w tunelu foliowym

  Marzec to idealny miesiąc na to, aby zacząć sadzić pierwsze warzywa w tunelu foliowym. Bardzo istotna jest kolejność sadzenia roślin i ich rodzaju oraz następstwo sadzenia. Takie czynności zdecydowanie zwiększają gwarancję na dostateczne wykorzystanie powierzchni tunelu najlepiej jak można. Jeśli sadzenie w tunelu foliowym zaczniemy wczesna wiosną, to w ciągu całego sezonu możemy się zmieścić nawet z uprawą dwóch gatunków roślin na tym samym gruncie.

  tunele uprawneTunel foliowy jest idealny, aby już w marcu posadzić takie warzywa jak rzodkiewka, sałata, czy koper, a zaraz po nich można sadzić już warzywa lubiące ciepło takie jak pomidory czy ogórki. Podobnie można zasadzić cebulkę, zaś później na jej miejscu na przykład fasolę szparagową. Tunel foliowy ze względu na swoje doskonałe warunki jest także doskonały do posadzenia szpinaku, po którym na jego miejscu można zasadzić chociażby kapustę.

  Tunel foliowy podobnie jak szklarnie ogrodowe jest doskonały jeśli chodzi o czas, w którym można zacząć rozsiewanie. Warunki w nim panujące pozwalają na rozpoczęcie uprawy warzyw już początkiem marca, a czas wzrostu jest skrócony nawet o kilkanaście dni w porównaniu do uprawy roślin bez tuneli ogrodniczych.

  Tunele foliowe – przygotowanie gleby i dekontrukcja

  Folia z konstrukcji tuneli foliowych jest dość trwała, jednak warto zdejmować ją po sezonie, aby nie uległa wielkiemu zniszczeniu. Na kilka dni przed planowaną dekonstrukcją tunelu foliowego należy zahartować warzywa, zostawiając otwarte drzwi i wyloty. Warto również zaznaczyć, że najlepszą pogodą do zdejmowania folii z tunelu jest wilgotny i pochmurny dzień, dzięki czemu rośliny “nie odczują” dużej zmiany temperatury i wilgotności.

  O odpowiednim wyborze miejsca na tunel foliowy na działce, pisaliśmy już niejednokrotnie, ale warto również zwrócić uwagę na dobre przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy. Otóż, aby plony miła doskonały warunki glebowe, warto wcześniej ją użyźnić i wzbogacić o wartościowe substancje organiczne, na przykład za pomocą kompostu lub obornika. Tak przygotowana ziemia wraz z doskonałymi warunkami panującymi wewnątrz tuneli foliowych ogrodniczych, przyczyniają się do wzrostu zbiorów, ich ilości i jakości.